Lidé jsou děti přírody, bohužel na to jen zapomněli. Svým životním stylem plným chemie pomalu ničí své tělesné schránky a klasická medicína si se spoustou jejich potíží neví rady. Přitom existuje lékařský systém, který na bylinné bázi spolehlivě funguje už pět tisíc let. 

Ajurvédu jsem objevila poměrně nedávno a učarovala mi natolik, že jsem se rozhodla prostřednictvím expertky na ajurvédu, Míši Jarolímové, odkrýt její skoro až zázračné tajemství.

Jak byste přiblížila lidem, kteří o Ajurvédě nikdy neslyšeli, co to vlastně  je a čím se zabývá? Ájurvéda je nejstarší medicína světa pocházející z Indie. První nalezené ájurvédské texty jsou staré 5 000 let. Jejím nejvýraznějším rysem je, že nepoužívá žádné chemické léky, ani invazívní zákroky. Všechny ájurvédské postupy jsou čistě v souladu s přírodou a hlavně s naší lidskou přirozeností. Proto je tak snadné dodržovat ájurvédské zásady pro všechny bez rozdílu věku, pohlaví či zdravotního stavu. Zároveň si ale ájurvédu nepředstavujte jako nějakou primitivní přírodní nauku. Jedná se o regulérní medicínu, která se v současné době studuje na řadě univerzit například ve Spojených státech, v Británii či v Indii a po jejímž ukončení následuje standardní lékařská atestace. Od roku 1982 je ájurvéda navíc uznávaná Světovou zdravotnickou organizací WHO jako plnohodnotný medicínský systém.

Jaké jsou hlavní principy Ajurvédy? Je především individuální a ke každému přistupuje trochu odlišně. Proto se nedá příliš mluvit o hlavních principech. Co je v ájurvédě ale opravdu důležité, že vždy usiluje o přirozenost. Proto je každý lék, jídelníček či celková životospráva navržená tak, aby rezonovala s pacientem. Samozřejmě se může stát, že zpočátku má pacient vůči novému ájurvédskému “harmonogramu” výhrady, ale na to vždycky odpovídám: “Vaše staré návyky vás přivedly do situace, ve které jste teď. Chcete-li svůj stav změnit (uzdravit se, zhubnout…), musíte změnit také vaše zvyky.“ Někdy se změn bojíme, ale zkusí-li člověk ájurvédu, dostaví se po relativně krátké době první pozitivní změny, které ho pak motivují dál nový režim dodržovat.

 kvetina2

Co všechno se dá pomocí Ajurvédy vyléčit? Řeší všechny zdravotní potíže, s jakými byste šli za lékařem klasické medicíny. Akorát že přírodní cestou – bez skalpelu a chemických léků. Největší úspěch ájurvéda slaví na poli tzv. „civilizačních onemocnění“ – únavy, nadváhy, kožních onemocnění, alergií atd. Jak už sám název „civilizační onemocnění“ napovídá, tyto potíže jsme si přivodili současným životním stylem – tedy našimi zvyky. Není divu, že si s nimi klasická medicína neví příliš rady – léčí totiž prostřednictvím léků, tablet, které spolkneme a je hotovo. Tím, jak žijete, už se ale mnoho lékařů nezabývá. Ájurvéda vám namísto pilulek předepíše recept na kompletní životosprávu. Když ji budete dodržovat, všechny potíže zmizí. Jinak řečeno, účinnost ájurvédské léčby je přímo závislá na tom, nakolik pacient její doporučení dodržuje. Na oplátku za to ale získá 100% a hlavně trvalé zdraví, hezkou linii a psychickou spokojenost, jaké by vám žádná jiná tabletka nepřinesla.

kvetina

Pokud se někdo rozhodne změnit svůj životní styl a přivítat do něj ajurvédu, má počítat s nějakým omezením? Může se stát, že se člověk na ájurvédské konzultaci dozví, že by neměl jíst například svůj milovaný sýr nebo celozrné pečivo. Ale také žádná omezení přijít nemusí. To je různé případ od případu. Když taková situace ale nastane, člověk stejně po určitém čase zjistí, že je mu bez “zakázaného ovoce” líp. Holt jsme návykové bytosti a někdy si vytvoříme závislost i na zcela nevhodných věcech. Pak je těžké vyloučit je ze svého života… Když ale postupujeme pomalu, aby naše tělo a mysl neměly z nového režimu šok, nakonec se ukáže, že nám daná potravina, nápoj či konkrétní zvyk zase až tolik nechybí. Navíc se po fyzické a psychické stránce cítíme i vypadáme líp a to je silná motivace vytrvat. Jiná omezení v ájurvédě nejsou – je vhodná pro děti, dospělé i seniory, zdravé, nemocné i rekonvalescenty, pro těhotné i kojící ženy, zkrátka pro každého. Nepotřebujete k ní žádné speciální potraviny, koření či jiné pomůcky – vůbec není nutné přejít např. z české kuchyně na indickou! Také finanční stránka je její výhodou. Sice musíte investovat jednorázovou částku do diagnostiky vaší typologie a vypracování životosprávy na míru, ale v porovnání se všemi návštěvami lékařů a předepsanými léky vychází ájurvédská konzultace stále výrazně výhodněji. A to nemluvím o ušetřeném čase a frustraci z promarněných hodin v čekárnách…

 

Ajurvédský specialista

obrázek

Michaela Jarolímová se k ajurvédě, jak sama říká, dostala patrně vedením osudu – vítr ji před několika lety zavál na Sri Lanku, kde je ájurvéda jako doma. V této zemi je považována za hlavní medicínský systém, takže s ájurvédskou klinikou se potkáváte téměř na každém rohu. Na jedné z nich jí prakticky přes noc pomohli s těžkými popáleninami od slunce a ájurvéda probudila její zvědavost, Po návratu začala se studiem tohoto systému, absolvovala dvě ajurvédské školy a nyní poskytuje poradenství a ajurvédskou terapii. Pokud byste ajurvédu chtěli vyzkoušet, doporučujeme www.ajurvedaguru.cz

 

Foto: 123rf.com a archiv