Smrt bývalé premiérky Margaret Thatcher, které se v 87 letech stal osudný záchvat mrtvice, rozdělila Velkou Británii na dva tábory. Jedni její odchod oplakávají, najdou se ale tací, kteří oslavují.

"Přišli jsme o velkou vůdkyni, skvělou premiérku a velkou Britku," reagoval na smutnou zprávu britský premiér David Cameron, který zrušil cestu po Evropě a vrací se zpátky do Anglie.

Baronka Thatcher, která byla do šlechtického stavu povýšena v roce 1990, se nesmazatelně zapsala do historie coby nekompromisní politička s ostrými lokty. Do funkce nastoupila v roce 1979 v době rostoucí nezaměstnanosti a inflace, přesto se jí podařilo prosadit škrty ve veřejných výdajích a omezit vliv odborů. I kvůli tomu ale byla a je trnem v oku hlavně sociálně smýšlejícím Britům. Někteří z nich se nyní sdružují na sociálních sítích a její smrt oslavují.

Státní pohřeb "Královna je velmi zarmoucena zprávou o smrti baronky Thatcher a zašle rodině soukromý kondolenční dopis s vyjádřením soustrasti," uvedl mluvčí Buckinghamského paláce. Británie pro zesnulou premiérku dokonce uspořádá státní pohřeb. Tato pocta přitom náleží jen příslušníkům královské rodiny.

Nekompromisní politička se do historie zapsala i svým stylem oblékání. "Byla jednou z prvních mocných žen v britské politice. Přestože vynikala svými schopnostmi a rázným charakterem, to, co nosila, její autoritu jen podtrhovalo," řekla serveru Vogue.com o jejích pověstných kostýmcích a špercích módní ředitelka aukční síně Christie's Pat Frost. "Dalo by se dokonce říci, že vynalezla umění power dressing," dodala.

Foto: Profimedia.cz