Geniální věci bývají jednoduché. Velmi prostá je i metoda zvaná ho’oponopono, která má člověku zajistit hojnost, zdraví a vnitřní klid.

Existuje spousta technik, díky nimž můžeme výrazně zlepšit kvalitu svého života. Některé fungují, jiné jen na někoho a účinnost zbývajících je více než pochybná. Čas ukáže, jak to s havajským ho’oponopono je. Jde sice o učení prastaré, Západ je pro sebe ovšem objevil teprve nedávno.

Ho’oponopono má člověku zaručit hojnost, zdraví a vnitřní klid. Jeho základ je v tom, že se vrátíme do „nulového stavu“, tedy do doby, v níž neexistovaly žádné vzpomínky, naučené vzorce chování a mysl byla „čistá“. Pokud to dokážeme, můžeme si svůj život začít tvořit podle svých představ.

Ho’oponopono, podobně jako například buddhismus, učí, že svět kolem nás neexistuje, ale je jen obrazem našeho vnitřního světa a způsobu, jak na něj reagujeme. Vše, co se v nás odehrává, promítáme do našich životů, a vytváříme si tak vzpomínky, které následně utvářejí námi vnímanou realitu. To znamená, že pokud v našem životě něco nefunguje, je nutné vzpomínky vyčistit. Zní to jednoduše a jednoduše vypadá i způsob, jak toho dosáhnout.

 

Najděte svůj vnitřní klid

„Tím, že opakujeme: ‚Miluji tě. Omlouvám se. Prosím, odpusť mi. Děkuji ti.‘, čistíme v sobě programy, které nám brání být v čistém stavu,“ říká Dr. Hew Len, novodobý propagátor ho’oponopono, který je zároveň označován za nejpodivuhodnějšího terapeuta světa. K jeho kouskům totiž údajně patří i uzdravení zdánlivě nevyléčitelných, psychicky narušených pacientů, aniž by se s nimi kdy setkal. A to všechno samozřejmě díky ho’oponopono. Podle Lena opakováním zmíněných vět odstraníme negativní energii v nás, tedy chybné myšlenky a vzorce uvažování. Mysl se tak pročistí a my můžeme dosáhnout prakticky čehokoli – zlepšení kvality života, překonávání obtížných situací, napravení mezilidských vztahů, osobních i pracovních úspěchů… Pokud zkrátka dokážeme vymazat z paměti chybné vzorce uvažování, otevře se nám život, který stojí za to žít, život, který dokážeme naplno řídit a ovlivňovat.

Zní to hezky, zdá se, že se můžeme těšit na nový, lepší svět. Ovšem na místě je i jistá skepse. Jak už to bývá, může být celé ho´oponopono v západním hávu jen dobře vymyšlenou obchodní strategií. Ale jediný způsob, jak to zjistit, je zkusit to sám na sobě.

Foto: 123rf.com