Mít diamant v puse? Proč ne! Zdobíme si uši, krk či zápěstí, tak proč to nezkusit i se zuby. Zásadním předpokladem jsou ale zdravé zuby a dásně, za které není potřeba se stydět. Pak už vám nic nebrání v tom si svůj úsměv ozvláštnit nějakým tím pěkný šperkem. 

Nejčastěji se používají krystaly imitující diamant či safír nebo pravý zirkon či diamant. Barev je na výběr hned několik a velikost se doporučuje od 1,5 do 2,5 mm. Pokud ale patříte mezi extravagantnější typy, můžete si do zubu nechat vsadit i ozdoby ze zlata či stříbra, různých tvarů a velikostí. Ani rizik se bát nemusíte. „Dentální šperky, na rozdíl od jiných ozdob úst či jazyka, nepředstavuji žádná rizika chrupu. Piercing rtu či jazyka může při dlouhodobém nošení poškození tvrdé zubní tkáně, což u dentálního klenotu nehrozí,“ konstatuje MUDr. Jan Stuchlík ze stejnojmenné dentální kliniky.

Aplikace šperku je zcela nebolestivá a není potřeba ani žádné anestetikum. Zákrok není nijak složitý a nedochází při něm ani k broušení či jinému mechanickému poškozování zubu. Prvně se pečlivě vyčistí povrch zubu, a pokud je to potřeba, lehce se zdrsní sklovina. Následuje samotné připevnění šperku adhezivní látkou a fixace pomocí polymerační lampy. Nakonec se pečlivě vyleští okolí šperku a je hotovo.

Po vsazení šperku zubaři doporučují dvě hodiny nejíst a nepít a celý den se vyvarovat tvrdých potravin. Je možné, že těsně po aplikaci bude mít klientka zvláštní pocit kvůli přítomnosti cizího předmětu v ústech, ten se ale po několika dnech vytratí. Dentální klenot vydrží velmi dlouho, k uvolnění dochází jen výjimečně. Pokud k tomu ale dojde, není potřeba se strachovat, opakované lepení šperku není žádný problém. Nutné je ale dodržovat pečlivou ústní hygienu, aby se kolem šperku neusazoval pigment. Celá aplikace trvá přibližně 30 minut a stojí v průměru 1 500 Kč, v ceně je zahrnut i základní typ kamínku.

Foto: 123rf.com