Zamilovali jste si trilogii Babovřesky režiséra Zdeňka Trošky a už se vám po rozverných příbězích z Babovřesek stýská? Kanál FilmBox je v rámci pondělků s českými filmy odvysílá. A startují přímo 1. září ve 20:00 hodin.
Protože od natočení trilogie Babovřesky uplynulo již deset let, zorganizoval FilmBox výlet na místa, kde se Babovřesky natáčely. Tam se vydala nejen herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková, ale i scenárista Marek Kališ. První zastávkou byla obec Žabovřesky, jejíž název inspiroval scenáristu ke vtipnému pojmenování filmu.
Lucie Vondráčková s Markem Kališem
"Stačilo jen změnit první písmeno obce", smál se Marek Kališ a společně s Lucií Vondráčkovou a starostou obce Žabovřesky předvedli, jak jednoduché to bylo. "Vlastně jsme tou změnou jednoho písmene změnili osud téhle vesnice", říká s nadsázkou. "Po odvysílání trilogie už sem totiž lidi jezdí jako do Babovřesek."
To potvrdil nejen starosta, ale také několik místních obyvatel. Vyprávěli, kolik lidí po odvysílání začalo do Žabovřesek jezdit, podívat se, kde se která scéna natáčela. Postávali před domy a dohadovali se, co se u toho kterého domu odehrálo. Dokonce obyvatelům nakukovali do soukromí.
Lucie Vondráčková zpět na místech, kde se točily Babovřesky.
"My to ale chápeme", podotkla paní, která si ve filmu zahrála komunistku. "Lidem se Babovřesky moc líbily, a když mají možnost kouknout, kde se co točilo, tak toho využijou."
Najedení a spokojení
Lucie Vondráčková s Markem Kališem zavzpomínali mimo jiné i na to, že je místní měli tak rádi, že je zásobovali různými dobrotami, ať už na oběd nebo svačinky.
"Vlastně bychom ani nepotřebovali catering", smála se Lucie. "Lidé byli tak pohostinní, každou chvíli někdo něco uvařil nebo upekl, přinášeli i plody zahrady. Atmosféra byla neskutečně přátelská."
Lucie Vondráčková a Marek Kališ
Skutečné zážitky
Marek Kališ také prozradil, že při natáčení docházelo i k improvizaci, nezřídka situace vyplývaly z okamžiků, které se ve vesnicích opravdu staly. Jako například ta, kde starší paní skáče na trampolíně nebo situace, kdy babičky odmítaly chodit do kostela, když se objevil nový farář. "Život na venkově přináší celou řadu úsměvných situací a příběhů, a my je rádi využili," dodal Marek Kališ.
Lucie Vondráčková s Markem také zdůraznili, jak zásadní roli hrály lokace pro atmosféru i ducha filmů.
Lucie Vondráčková a Marek Kališ
„Potkat se s Markem po takové době byla skvělá věc. Vlastně jsme díky FilmBoxu zažili takovou trochu neskutečnou cestu do minulosti. To je na filmech naprosto unikátní. Umíte díky nim cestovat časem,“ svěřila se s úsměvem Lucie Vondráčková a scenárista oblíbené trilogie dodal:
„Natáčeli jsme ve více vesnicích, ale všechny dohromady vytvořily typickou atmosféru jihočeského venkova, která je pro Babovřesky klíčová.
Už při psaní scénáře jsem věděl, že právě tahle prostředí dodají příběhu autenticitu, která se nedá vymyslet od stolu. Díky tomu ten film lidé po celé republice vzali za svůj, a to je to nejlepší, co si může autor přát. I díky filmu působí uvěřitelně a diváci se v něm snadno poznají.“
Babovřesky 2 se budou na FilmBoxu vysílat v pondělí 1. září ve 20:00, a Babovřesky 3 v pondělí 8. září také ve 20:00.