Umět správně hospodařit je dovednost, bez které se nikdo z nás neobejde. Čím dříve naučíte děti rozumět penězům, tím násobíte jejich šanci na úspěch a snižujete riziko, že skončí v dluhové pasti.

Ideální je dovolit dětem, aby toho co nejvíce zažily na vlastní kůži, ne si o penězích a rodinném rozpočtu jen četly. Jednou z přirozených cest, jak na to, je kapesné. "Z průzkumu, který jsme si letos nechali zpracovat, vyplynulo, že nějaké peníze dostávají od svých rodičů čtyři z pěti dětí ve věku 8-15 let, ale pravidelné kapesné má jen polovina dětí," říká David Hubáček, který je v České spořitelně zodpovědný za finanční vzdělávání. Aby ale kapesné zafungovalo i jako učební metoda, měli byste dodržovat několik základních pravidel. Pravidla si nastavujete sami, domlouváte si je se svým potomkem. Měla by obsahovat dohodu o termínech kapesného - právě pravidelnost výplaty je velmi důležitá, aby si děti mohly své výdaje plánovat, dále jeho výši a účelu.

Pokud jsou děti malé, je vhodnější dávat jim hotovost. Ostatně, spočítat si, kolik už mám v prasátku, co si za to můžu koupit, zda už mám naspořeno na svůj sen, rozvíjí matematické dovednosti potomků. Postupně ale přejděte i u dětí na bankovní konto a svěřte jim vlastní platební kartu a veďte je k tomu, aby si odkládaly třeba deset nebo dvacet procent.

Odborníci se shodují, že správný čas na pravidelné kapesné je chvíle, kdy děti začnou chodit do školy, respektive kdy umějí aspoň trochu počítat. Děti se rychle vyvíjí, jejich potřeby se rozvíjí a tak by i kapesné mělo být flexibilní. Výše kapesného by zkrátka měla být úměrná věku a potřebám vašich ratolestí. A samozřejmě také vždy záleží na finanční možnosti vašeho rodinného rozpočtu. A za co děti nejčastěji své peníze utrácejí? Za sladkosti a limonády, starší děti pak tráví čas s vrstevníky ve fastfoodech. Naučit děti lépe hospodařit mohou i programy finanční gramotnosti, do kterých jsou zapojeny školy. Jedním z těch nejinteraktivnějších je Abeceda peněz. Více o ní zjistíte na www.abecedapenez.cz.