Komerční sdělení - Problémy se štítnou žlázou doléhají častěji na ženy než muže. Při nedostatečné funkci štítné žlázy nemocného postihuje spavost, zimomřivost, zácpa či únava.
Při nadměrné funkci se projevuje bušení srdce, intolerance tepla, psychické změny (agitovanost) nebo nadměrné pocení. Až pětina žen nad padesát let trpí nedostatečnou funkcí štítné žlázy právě v důsledku hormonálních změn spojených s přechodem.
Mezi častá onemocnění patří poruchy struktury a funkce štítné žlázy
Ženy postihuje osteoporóza v období následujícím po menopauze. Poruchy funkce štítné žlázy jsou spojeny s projevy vyskytujícími se i u řady jiných onemocnění, proto musí praktický lékař vycházet z komplexního klinického nálezu. Pacienta může trápit zvýšená nebo nedostatečná funkce štítné žlázy. Při zvýšené funkci (hyperfunkce štítné žlázy) jej postihuje nervozita, nespavost, psychické změny, bušení srdce, bolesti očí, objevují se otoky víček, protruze, dvojité vidění, častá stolice, svalová slabost. Tyto projevy jsou příznaky i jiných chorob a nemusí nutně znamenat nemoc štítné žlázy. Při příznacích se musí nemocný obrátit na praktického lékaře, který provede potřebnou prohlídku.
Včasné vyšetření odhalí nedostatečnou funkci štítné žlázy
Ženy po padesátce často trpí nedostatečnou funkcí štítné žlázy (hypofunkce štítné žlázy), která je spojena se zvýšenou spavostí, zimomřivostí, únavou, suchou kůží a zácpou. Počáteční stádium nemoci na sobě pacienti nepoznají, ale lékaři vyšetřují rutinně hormon TSH, který produkuje podvěsek mozkový. Dle vyšetření lékař nedostatečnou funkci štítné žlázy pozná.
Zvětšení štítné žlázy a vzniklé uzly vyžadují speciální léčbu
Onemocnění štítné žlázy může souviset s poruchou funkce a také se strukturálními změnami. Patří sem pseudocysty, ložiskové změny nebo uzly. Rakovina je zachycena ojediněle. Štítná žláza se může zvětšit do různých velikostí a konzistence. Zvětšení se nazývá struma, ale nemusí být u pacientů za jistých okolností patrná, u jiných je její velikost zarážející.
Rizikovou skupinu představují ženy po menopauze, osoby, jejichž příbuzní onemocněli poruchou štítné žlázy. Vnějšími faktory způsobující nemoc jsou ozařování krku nebo užívání vybraných medikamentů.
Pacient na vyšetření projde čtyřmi etapami
Nejprve absolvuje pohovor s lékařem, u kterého specialista zjistí výskyt onemocnění štítné žlázy v rodině a odešle pacienta na celkové klinické vyšetření. Následuje laboratorní ověření funkce štítné žlázy a nakonec ultrasonografické zhodnocení struktury a velikosti štítnice. Pokud je nalezeno ložisko, provede se odběr vzorku tkáně štítné žlázy prostřednictvím tenké jehly (biopsie).
Dostatečnou jodizaci populace v České republice zajišťuje sůl
Nemoci jako takové není možné předcházet. Je možné eliminovat onemocnění štítné žlázy z nedostatku jodu. V České republice má populace zajištěnou dostatečnou konzumaci jodu. Během těhotenství by měla žena konzumovat více jodu. Nadměrná spotřeba zhoršuje nebo vyvolá onemocnění štítné žlázy, proto lidé nemusí užívat žádné doplňky stravy.
Štítná žláze se léčí hormony nebo chirurgickým zákrokem
Onemocnění snížené funkce štítné žlázy se léčí podáváním hormonů štítné žlázy v tabletách. V případě zvýšené funkce musí pacient užívat léky, které zablokují tvorbu hormonů štítné žlázy. Pokud léčba nezabrala, zvažuje ošetřující lékař chirurgické odstranění nebo podávání radioaktivního jodu. Zhoubné nádory řeší specialisté pouze operací. Nezhoubné strumy sledují ultrazvukem a pacient užívá hormony štítné žlázy.
Objednejte se na vhodné vyšetření ještě dnes
Máte-li podezření, že trpíte onemocněním štítné žlázy, objednejte se na vyšetření ke specialistovi. Lékař soukromého zdravotnického zařízení Canadian Medical Care vám provede komplexní endokrinologická vyšetření, po kterých bude následovat klinické, laboratorní a ultrasonografické zhodnocení. Odebere vzorek z ložisek ve štítnici, aby vyloučil zhoubný nádor. Pro domluvení vhodného termínu volejte na telefonní číslo (+420) 235 360 133, vyplňte internetový formulář nebo napište na e-mail cmc@cmcpraha.cz.