Vánoce a s nimi spojené nákupní šílenství udělaly průvan v nejedné peněžence, mnohde i pěkně zamávaly s rodinným rozpočtem.  

Zvláště pokud není v kondici. S penězi se to má totiž jako se zdravím. Zanedbáte-li prevenci, mohou vás čekat nepříjemná překvapení. Třeba v podobě náhlého nedostatku peněz na koupi nové myčky, která nevydržela vánoční nápor, nebo dokonce ztráty pravidelného příjmu, když přijdete o práci.

Nechceme Vás zbytečně strašit,ale podle zjištění Českého statistického úřadu vychází s rodinným rozpočtem s obtížemi každá čtvrtá domácnost. Třetina rodin si nemůže dovolit týdenní dovolenou a každá třetí nemá rezervu větší 10 000 korun na nenadálé výdaje. Máme pro vás proto  5 rad jak zkrotit rodinný rozpočet a zlepšit svou finanční kondici.

Schovávejte si účty a výpisy

Po dobu alespoň tří měsíců si schovávejte veškeré účtenky. přidejte k nim výpisy z vašeho účtu nebo internetového bankovnictví. Poté na jejich základě sepište veškeré výdaje a zároveň je rozdělte do jednotlivých kategorií (potraviny, oblečení, pohonné hmoty, děti, restaurace…) Zároveň si sepište seznam pravidelných povinných výdajů (nájem, splátky, telefon, energie…)

Sestavte si rozpočet

Vytvořte si seznam všech pravidelných příjmů vaší domácnosti a připojte ho k seznamu všech výdajů. Vypočtěte průměrný měsíční příjem a průměrné měsíční výdaje v jednotlivých kategoriích. Výdaje, které neplatíte měsíčně (dovolená, dětské tábory, vánoční dárky…), můžete rozpočítat do jednotlivých měsíců, nebo je napište stranou jako mimořádné výdaje.  Získáte tak ucelený přehled vašeho rodinného rozpočtu.

Hledejte úspory

Přehledný rozpočet vám ukáže, na kterých výdajích byste mohli ušetřit - musím tolik utrácet za jídlo v restauracích? potřebuji každý den jezdit autem do práce? nemohl bych získat levnější pojistku nebo mobilní tarif? musím platit s domácím internetem i za internetovou televizi, kterou nesleduji? V hledání úspor Vám samozřejmě mohou pomoci i mnohé internetové srovnávače jako je Slevomat nebo Ušetřeno případně mobilní aplikace jako je Wallet. Ty nabízí nejen vytvoření online přehledu vašich výdajů,ale také srovnání respektive zprostředkování nabídek půjček, pojištění nebo energií. Nejste-li však přeborníkem ve využívání finančních aplikací a chcete-li mít svá bankovní data a informace pod kontrolou, vyplatí se konzultovat vaše domácí  hospodaření s odborníky ze zavedených bankovních institucí. Asi nejpropracovanější službou v této oblasti má dnes  Česká spořitelna. Pod názvem Moje zdravé finance v ní nabízí konzultace s osobním bankéřem pro všechny zákazníky bez rozdílu. V rámci služby získáte nejen přesný přehled vašich výdajů, ale osobní bankéř vám pomůže najít způsoby jak lépe spořit, jak neplatit vysoké úroky u půjček, kde se lépe pojistit. Poradí vám také jak ušetřit na daních respektive lépe spořit na stáří. Můžete takto ušetřit až několik tisíc korun každý rok, ale i pár set korun měsíčně se jistě bude hodit. Jedinou nevýhodou této služby je, že je určena pouze pro zákazníky České spořitelny.

Zásada 50/20/30

V ideálním případě se vám podařilo alespoň na papíře ušetřit a je tedy čas nastavit si nový rozpočet, kde doporučujeme zásadu 50% příjmů na nutné výdaje (nájem, energie, potraviny), 20% na dluhy a rezervy (splácení půjček, spoření) a 30% na životní styl tzn. oblečení, internet, koníčky.

Kalendář a obálky

A nakonec to nejdůležitější, mějte disciplínu a řiďte se novým rozpočtem. V tom Vám pomůže kalendář, kam si zapíšete splatnost všech pravidelných plateb a zároveň obálky (skutečné nebo třeba v počítači), jaké možná pamatujete u svých prarodičů), kam si rozdělíte peníze podle druhu výdajů (domácnost, volný čas, jídlo…)