Manolo Blahnik, kultovní módní ikona a zakladatel stejnojmenné značky, společně s jabloneckou Preciosou, představil jedinečný pár ručně vyrobených bot.

Luxusní kozačky inspirované českou kulturou byly slavnostně odhaleny v Preciosa flagship storu na Starém městě pražském. Boty slavnostně odhalila topmodelka a filantropka Tereza Maxová.

Celé odpoledne se tematicky neslo ve znamení českého folkloru. Velkolepému momentu předcházelo baletní vystoupení. Tanečníci zatančili na Blahnikovu nejoblíbenější operu od Bedřicha Smetany - Prodanou nevěstu. „Odhalit botu pro Prahu pro mě byla velká čest," řekla Tereza Maxová. „Dnešní akce je výjimečná, jelikož vzdává hold ryzímu řemeslu, ale také proto, že oslavuje české dědictví a tradici, které pan Blahnik stejně jako já a společnost Preciosa sdílíme," dodala Maxová.

Boty ozdobené fuchsiovými pom pomy a více než stovkou křišťálů Preciosa vznikly v Blahnikově dílně v jediném exempláři u příležitosti obuvníkovy blížící se výstavy The Art of Shoes v Praze. Celková hodnota bot byla vyčíslena na 5 000 eur, tedy bezmála 135 000 korun. Příznivci Blahnikovy tvorby si je mohou prohlédnout v Museu Kampa v Praze od 11. srpna do 12. listopadu v Preciosa flagship storu pod lustrem Marie Terezie.

Kromě odhalení páru luxusních kozaček Manolo Blahnik vytvoří také limitovanou edici dvaceti párů Českem inspirovaných Hangisi s kultovní sponou. Střevíčky budou vyrobeny z české paličkované krajky, ozdobí je křišťály Preciosa a budou k prodeji. Každý pár bude na míru přizpůsoben nohám ženy, která si jej zakoupí.

„Pro Manolo Blahika má spolupráce vzhledem k jeho českým kořenům speciální význam," řekla Carla Filmer, ředitelka globální komunikace společnosti Manolo Blahnik, „vždy hledáme příležitost, jak zaujmout a inspirovat, a dnes se nám v Praze podařilo obojí."

„Když jsem sledoval, jak bota pro Prahu přicházela k životu, uvědomil jsem si, jak moc jsou řemeslo a preciznost důležité, aby vzniklo něco tak mistrovského," řekl Karel Páral, ředitel rozvoje obchodu a marketingu společnosti Preciosa Crystal Components. „Na výstavu Manolo Blahnika se moc těšíme a jsme velmi rádi, že můžeme s tak renomovaným módním designerem realizovat tak úžasnou dlouhodobou spolupráci," dodal Karel Páral.