Poničené vlasy nám na kráse nepřidají, to je bez debat. Jak ale jejich poškození předcházet a čím je vrátit do formy, když jsou na první pohled vysušené, polámané, třepí se a zoufale volají o pomoc?

Chybí vašim vlasům lesk a jemnost, na dotek jsou přesušené, lámou se, jejich konečky jsou roztřepené a zužují se do špiček? Jasné důkazy toho, že vaše hříva není absolutně fit! Zamyslete se nad tím, jak o své vlasy pečujete a čemu musí každodenně čelit.

Na vině může být používání nesprávné vlasové kosmetiky, časté žehlení vlasů a jejich fénování příliš horkým vzduchem, každodenní stres a dokonce i jídelníček zatížený přemírou cukru a tučného, mastného jídla. Pravda, mnohé zaviní i geny nebo počasí, s čímž nic nenaděláte, ale na to ostatní si políčit určitě můžete. Vsaďte na správné kosmetické pomocníky První a vlastně i nejjednodušší, co můžete pro své vlasy udělat, je začít vlasy opečovávat vhodnými přípravky.

Máte-li vlasy poničené, jednoznačně volte šampony a kondicionéry s regeneračním účinkem, které vlasy ozdraví nejen na venek, ale i zevnitř. „V produktech určených k regeneraci vlasů nejčastěji najdete aminokyseliny, kolagen, keratin, proteiny a lipidy. Výjimkou pak není ani D-panthenol, extrakt z hedvábí či medu a výtažky z různých olejů. Úkol jednotlivých složek je pak jasný – vlasy mají zhydratovat, vyživit a celkově posílit," tvrdí korektivní dermatoložka Iva Obstová z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Konečky vlasů pravidelně zastřihávejte Máte-li vlasy dlouhé a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát, přestože jsou viditelně poničené, určitě si nechte zastřihnout alespoň jejich konečky. Dlouhé vlasy jsou k poškození dokonce náchylnější než vlasy krátké. Po kadeřnických nůžkách je dobré sáhnout alespoň jednou za tři měsíce, jinak budou vlasy opravdu hodně poničené. Vlasy ale stačí zkrátit vždycky jen o centimetr, radikální změny se tedy bát nemáte.

Ostatně ani krátké vlasy by se občasnému zásahu kadeřníka neměly bránit. V jejich případě se doporučuje zastřižení zhruba jednou za šest týdnů. Jde však spíše o prevenci jejich poškození a zachování tvaru účesu. Pomoc hledejte i na estetické dermatologii Kromě regenerační vlasové kosmetiky a občasného zásahu kadeřníka poškozeným vlasům prospěje i vlasová mezoterapie. Jedná se o esteticko-dermatologické ošetření, při kterém se pracuje s účinnou látkou Dermaheal HL.

„Tato látka je bohatá na růstové faktory, kmenové buňky a další účinné látky jako vitaminy skupiny B, aminokyseliny a zinek. Díky takovému koktejlu živin se vlasy následně začnou obnovat – zhoustnou, stanou se lesklejší, vitálnější a celkově zdravější," chválí účinky ošetření Iva Obstová. Vlasovou mezoterapii je vhodné zopakovat podle charakteru obtíží 4 až 12krát. Viditelné zlepšení se na stavu vlasů i na pokožce hlavy provejí asi po 1 až 3 měsících.